Spochan

SPORT CHANBARA jeb SPOCHAN – tā ir mūsdienīga pašaizsardzības māksla, kas apvieno sevī pašaizsardzības pamatus izmantojot aukstos ieročus un sporta paukošanu ar speciāli izveidotiem ieroču prototipiem, kas ir veselībai un dzīvībai droši.
Tā ir iespēja piedalīties praktiskajos mācību semināros un sporta sacensībās kā kluba, tā arī starptautiskā mērogā, tai skaitā dažādu valstu un kontinentu čempionātos, ar mērķi pilnveidot savu cīņas meistarību, sacensību pieredzi, kā arī iegūt pozitīvus iespaidus un gara pacilātību. Šajā cīņas mākslā, kas radīta uz Goshindo (no japāņu valodas-“pašsaglabāšanās ceļš”)principiem, ir cieši sasaistījušās labāko Austrumu un Rietumu paukošanas skolu un Japānas samuraju tradīcijas. 

Spochan tika izveidots par pamatu ņemot apbruņotu pašaizsardzības mākslu un metodi – Kodači Gošindo (Kodachi Goshindo). Bet Čanbara (Chanbara) pirmssākumos ir spēle, kuru spēlēja bērni atdarinot kareivjus-samurajus, un cīnījās savā starpā ar koka zobeniem. Paši japāņi sporta cīņas Spochan ir nosaukuši par “nāvējošo šahu”. Tas tāpēc, ka no cīņas psiholoģiskā aspekta, uzvarēt ir iespējams paredzot pretinieku pāris gājienus uz priekšu.  

Par Sporta Čanbaras, tautā pazīstamu ar saīsināto nosaukumu Spočan (Spochan),rašanās brīdi var uzskatīt 1971.gada brošūras publikāciju par pašaizsardzību ar īso zobenu “Kodachi Goshindo”, kuras autors bija neviens cits kā lieliskais zobenu meistars Tetsundo Tanabe. Šī stila sekotāju skaits strauji auga, bet pēc 2 gadiem, 1973.g., tika dibināta Visjapānas Goshindo Federācija, kas 1970-to gadu beigās pārauga Starptautiskajā Sporta Chanbaras Asociācijā.

Sporta veida rašanās laiks un vieta: 
1971. gads, Japāna.

 Dibinātājs un skolas galva (Kaicho): Zobenu meistars Tetsundo Tanabe – Starptautiskās Spochan Asociācijas prezidents. 

 

 Galvenās raksturlīnijas: Vienkāršība, pieejamība, daudzpusība.

 Mērķis: hаrmoniska fizisko, psiholoģisko un garīgo spēju attīstība.

 Sacensību norises sistēma: Система проведения турниров: Sacensības noris pēc Olimpiskā principa, t.i. izrišana pēc pirmā zaudējuma ar 1.-3.vietas izspēli katrā kategorijā. Kategoriju uzvarētāji savā strapā cīnās par Absolūtā Čempiona titulu (Grand-čempions).

 

 Sacensību disciplīnas (kategorijas): individuālās un komandu sacīkste kihon-dosa, cīņas (datotsu) ar īso zobenu kodachi (kodachi, tate-kodachi, kodachi-iai), cīņas ar garo zobenu choken (choken-free, choken-motote, choken-iai), cīņas vienlaicīgi izmantojot kā garo tā īso zobenu (nito), cīņas ar sķēpiem (yari), ar nūjām (bo, jo), ar alebardām (naginata), cīņas ar nažiem (tanto), komandu cīņas (komandā ir 3 cilvēki), kurās katrs no komandas pēc kārtas cīnās ar dažādiem ieročiem pret pretinieku komandas dalībniekiem.Iaido sacensības (par pecīzāko, tīrāko tehnikas izpildījumu ar zobenu), tameshigiri sacensības (par precīzāk un pareizāk mērķa pārciršanu).

Spochan sporta cīņas-
tā ir iespēja cīnīties ar pilnu spēku, maksimālu ātrumu, izmantojot jebkādu cīņas tehniku un taktiku un, kur par uzvaras cenu, tāpat kā dzīvē, kalpo viens vienīgs efektīvs sitiens, kas sasniedzis mērķi-jebkuru pretinieka ķermeņa daļu. Turklāt traumu gūšanas iespēja ir novesta līdz minimumam.

 Sporta cīņas formula: līdz vienam ieskaitāmam punktam jebkurā ķermeņa daļā (visi fināli ir līdz diviem punktiem).

Sporta cīņu atšķirības iezīme:
dalībniekam ir tiesības paceļot roku apstrīdēt tesnešu lēmumu, pēc kura tiesneši apspriežas un izsaka galīgo lēmumu.

Sacensību sporta ieroči:
pneimatiskie zobeni, kas pildīti ar saspiestu gaisu. Maksimāla drošība dalībnieku veselībai cīnoties dinamikā.

Obigātā aizsardzība cīņas laikā:
 sejas/galvas maska.

 Prasības sportistiem: laba reakcija un koordinācija, maksimāla sakoncentrēšanās un atgūtās tehnikas izmantošana.

 Viens no svarīgākajiem cīņas principiem: godīga cīņa.

 Spochan pasaulē: Uz šo dienu Starptautiskās Spochan Asociācijas (ISCA), kuras galvenā mītne atrodas Jokohamā, Japānā, ietilpst vairāk kā 40 valstu federācijas, apvienības, starptautiski atzīto instruktoru saits pārsniedz 4000 cilvēku. 2008. gada novembrī notika 19. (33.) Pasaules Čempionāts Jokohamā, Japānā, bet 2008.gada maijā 5.Eiropas Čempionāts Tallinā, Igaunijā. 

 Sporta Chanbaras sadaļas:

  • Iaido- negaidīta zobena izvilkšana un izšķirošā sitiena izdarīšana. Īpaša uzmanība veltīta uzvedības etiķetei darbībā ar uzasinātu auksto ieroci izdarot dažādus sitienus un sitienu ķēdes. Pamatstili ar katanu (garais japānu zobens): Tanabe Ryu Iaido, Toyama Ryu. Pamatstils ar kodachi (īsais japāņu zobens)-Tanabe Ryu Kodachi, Tanabe Ryu Kodachi Toho.
  • Tameshigiri – māksla pārcirst speciālus mērķus un dažādus priekšmetus, kuras pamatā ir pareizs spēka pielietojums pareizā virzienā ar maksimālu precizitāti izdarot dažādus sitienus un sitienu kombinācijas.
  • Kihon-Dosa – individuālā meistarība izpildot pamatformas kustības ar sporta ieroci.
    Kodachi Goshindo kata – māksla pa pāriem izpildīt pamatformas aizsardzības kustības ar īso zobenu.
  • Sporta cīņas (Datotsu) – vairāk kā 10 kategorijas ar dažāda veida sporta ieročiem (nazis, īsais zobens, garais zobens, vairogs, nūja, šķēps un dažādas visu šp ieroču variācijas)
  • Sporta cīņu tiesāšana.

 

Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītiet sīkdatņu vākšanai. vairāk informācijas

Lai uzlabotu lapas funkcionalitāti, mēs izmantojam sīkdatnes. Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītiet sīkdatņu vākšanai.

Aizvert